Liemenėlės istorija
Taigi, nuo ko viskas prasidėjo?
Paprastai tave sutikusi paklausčiau kokio senumo yra tavo liemenėlė, tačiau šiandien aš tavęs klausiu – kiek metų yra seniausiai pasaulio liemenėlei? Ar žinojai, kad liemenėlės istorija siekia tūkstančius metų?
Trumpas žodelis, palyginti su tuo kokią svarbą šis drabužėlis užima mūsų apatinių stalčiuje. Kadaise pats žodis ,,liemenėlė‘‘ buvo tabu, ji buvo slepiama ir apie ją garsiai nebuvo kalbama. Tačiau, ačiū Dievuliui jog laikai pasikeitė ir dabar apie moteriškus dalykus galime kalbėti drąsiai.
Noriu tave nukelti į 2700 m. pr. Kr. Kai Kretos saloje gyvenusios Mino civilizacijos moterys visai nesigėdijo savo nuogų formų. Šaltiniai byloja, kad būtent čia prasidėjo pirmosios liemenėlės užuomazgos. Tada moterys, norėdamos pasipuošti nešiodavo krūtinę sukeliančius apdarus. Jie buvo pagaminti iš metalinių plokštelių primenančių korsetą, plokštelės neturėjo kaušelių tik sukeldavo atidengtas krūtis. Toks apdaras buvo tarsi ,,metalinis push – upas‘‘ – korseto pavidale.
Visai kitaip elgėsi 735 m. pr. Kr. iki 27 m. pr. Kr. Senovės Romoje ir Graikijoje gyvenusios moterys. Ten nė viena moteris nenorėjo turėti didelės krūtinės, nes grožio standartu tais laikais buvo laikomas nesubrendusios merginos kūnas. Todėl moterys ir paauglės savo krūtis aprišdavo ,,bando‘‘ tipo juostomis, kurios buvo padarytos iš lino arba odos. Krūtys buvo stipriai prispaudžiamos, kad atrodytų kuo mažesnės. Jaunos merginos dėvėdamos tokį apatinį drabužį tikėjo, kad tai sustabdys jų krūtų augimą ir jog tokiu būdu jų krūtų forma visada išliks maža ir standi. Sportininkės ir atletės šias juostas naudojo ir sportuodamos. Sicilijoje iki šių dienų yra išlikusi visame pasaulyje garsi mozaika, paprastai žmonių vadinama ,,Bikini Merginos‘‘. Ši mozaika yra vienas iš geriausių meno pavyzdžių vaizduojančių to laikotarpio moteris – atletes.
Atėjus 1500 – iesiems prasidėjo korsetų era, kuri gyvavo beveik 400 metų. Prancūzijos Karaliaus Henrio II žmona Katerina de Mediči nusprendė uždrausti plačius liemenis ir įsakė visas Prancūzijoje gyvenusias moteris dėvėti korsetus. Taip priverstinai išpopuliarindama kūgio formos figūrą, kuri palaipsniui visame pasaulyje tapo – tobulos figūros etalonu. Daugumos korsetų karkaso dalis buvo pagaminta iš medinių ar metalinių plokštelių, šonai sutvirtinti metaliniais strypais, kurie negailestingai suverždavo moters liemenį – net iki 30 centimetrų! Prabangesnių korsetų plokštelės buvo pagamintos iš dramblio kaulo. Visos tų laikų moterys troško turėti kūgio formos liemenį, žinoma prie viso to prisidėdavo dar ir alinančios dietos ir badavimas.
Besivaikančios tobulų formų, moterys kankindavo save iki sąmonės netekimo suverždamos kepenis, skrandį ir pilvą, taip deformuodamos savo organus. Normali organizmo veikla buvo sutrikdoma negrįžtamai.
Pirmoji prieš korsetus pasisakiusi moteris buvo prancūzų rašytoja Džordž Sand, 1850 metais. Gaila, bet jos balsas nebuvo išgirstas ir pasauliui prireikė laukti dar penkiasdešimt metų, kad kova už moters sveikatą įgautų visuotinį mastą ir rūpestį. Tais pačiais metais buvo sukurti nauji, patogesni korsetai ,,platesniam liemeniui‘‘. Dizainas keitėsi, korsetus buvo galima dėvėti visomis progoms, tačiau nepatogumas išliko beveik toks pats, nes juose vis dar buvo įsiuvamos geležinės juostelės prilaikančios krūtis ir liemenį.
Ir pagaliau, pagaliau!
1889 – aisiais metais Prancūzijoje įvyko du neužmirštami dalykai, buvo pastatytas Eifelio bokštas ir beveik keturis šimtus metų gyvavęs korsetas buvo perkirptas pusiau.
Prancūzų dizainerė Herminie Cadolle padalino korsetą į dvi dalis ir sukūrė dviejų apatinių drabužių naujovę pavadinusi ją ,,Seksualiąja Gracija‘‘.
Tegyvuoja laisvė moterų liemeniui!
Perkirpto korseto viršutinė dalis turėjo dirželius prilaikančias krūtis, o apatinė dalis suveržė ir prilaikė juosmenį. Šis išradimas pasirodė žymiausiuose korsetų žurnaluose. Naujas gaminys buvo žymiai patogesnis nei originalus korsetas. Aišku korsetas taip lengvai neišnyko iš mados industrijos, jį vis dar dėvėjo dauguma moterų, tačiau pagaliau atsirado pasirinkimo laisvė. Taip 1910 metais, Niujorke gyvenusi 19 – metė Mary Phelps Jacob besiruošdama į išleistuvių vakarą, visai atsitiktinai išrado pirmąją pasaulyje moderniąją liemenėlę.
Tą vakarą mergina pamanė, kad jos korsetas yra per daug masyvus ir visiškai netinkamas dėvėjimui po jos lengva išleistuvių suknele. Ji paėmė dvi šilko nosinaites, rausvą juostelę ir iš šių dalių pati sau pasisiuvo pirmąją pasaulyje liemenėlę. Net pati nesuprasdama, kokį išradimą tą vakarą išrado.
Išleistuvių vakarą daugelis atkreipė dėmesį į tokią naujovę. Šventėje dalyvavusios merginos panoro turėti tokią pačią liemenėlę. Mary draugiškai pagamino kelias savo gamybos liemenėles, iki tada, kai vienas iš klientų už jos išradimą merginai pasiūlė užmokestį. Taip Jacobs suprato jog iš šio išradimo galėtų praturtėti. Ir 1913 metais lapkričio 3 d. JAV patentų biuras Mary išdavė pirmąjį JAV patentą už „liemenėlę – apnuoginta nugara“. Šis gaminys totaliai skyrėsi nuo korseto. Jis buvo lengvas, minkštas, atskyrė krūtis viena nuo kitos ir svarbiausia NEBEVERŽĖ liemens. Ačiū tau Mary!
Deja, merginai nelabai sekėsi liemenėlių prekyba, ji buvo jauna ir nepatyrusi šioje srityje. Todėl 1920 metais Mary nusprendė parduoti savo patento teises ,,Warner Brothers Corset‘‘ kompanijai už 1500 dolerių. Šiandien šio patento vertė siekia netgi 15 mln. dolerių.
Taip 1920 – aisiais prasidėjo didžioji liemenėlių industrija, šis išradimas išplito. Tais pačiais metais emigrantė iš Rusijos Ida Rosenthal su vyru Williamu pasauliui pristatė pirmuosius standartizuotų dydžių kaušelius, kurie vienas su kitu buvo sujungti elastine juostele. Tai labai palengvino moterų gyvenimą. Praėjus dar dviem metams Ida sukūrė specialias liemenėles maitinančioms mamos.
1930 – ieji tai liemenėlių tobulinimo metai. Pagaliau ,,S. H. Camp & Company‘‘ suprato, kad skirtingo dydžio krūtinei reikalingas ir skirtingas svorio paskirstymas, todėl 1932 metais ,,S. H. Camp & Company‘‘ sukūrė pirmąją kaušelių skalę, A, B, C ir D ir tais pačiais metais išrado reguliuojamąsias petnešėlės.
Prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas tai pat turėjo nemažą įtaką apatinių sektoriuje. 1941 metais atsiranda kūgio formos liemenėlės, kurių modeliai buvo praminti kulkos ir torpedos pavadinimais. Šiuos modelius išpopuliarino tų laikų garsiausios aktorės, jų nuotraukos buvo spausdinamos ,,pin- up‘‘ merginų plakatuose. Kūginių liemenėlių mada išliko net iki 1960- ūjų ir tikrai neabejotinai šis liemenėlės modelis yra didžiulė mados istorijos dalis. Pasaulis tikriausiai niekada nepamirš jas išpopuliarinusių aktorių tokių kaip: Lana Turner, Marilyn Monroe ir Kim Novak. Jų meilė šioms liemenėlėms išliko kartu su jų įvaizdžiu ir atminimu.
,,Push- up‘‘ liemenėlės išradėjas Frederikas Mellingeris yra žmogus ilgam pakeitęs mados industriją. Iki šio liemenėlės modelio pripažinimo šiam vyrui teko nueiti nelengvą kelią. Frederikas, norėjo gaminti juodos spalvos apatinius, tačiau už savo akiplėšišką sumanymą jis buvo atleistas iš apatinių kompanijos kurioje dirbo. Tuo metu buvo madingi tik šviesios spalvos apatiniai, kita spalva buvo nepripažįstama.
Antrojo pasaulinio karo metais Frederikas buvo išsiųstas į armiją, ten jis pamatė virš armijos draugų lovų kabančius ,,pin – up‘‘ merginų plakatus. Nešvaistydamas laiko Mellingeris pradėjo klausinėti, kareivių kaip turėtų atrodyti tobuli apatiniai. Visi vyrai norėjo tik vieno, kad moterys atrodytų ,,rizikingesnės‘‘ (kalbame apie karo laikotarpį, todėl toks noras nestebina). Išėjęs iš armijos, Frederikas grįžo su trenksmu, įsteigė savo parduotuvę Manhetene- Niujorke, kurioje pardavinėjo baltą apatinį trikotažą, kad užsidirbtų pinigų ,,skandalingesnių‘‘ apatinių gamybai, įskaitant ir juodąjį apatinį trikotažą. Deja, bet jo idėjos ir vėl buvo pavadintos vulgariomis, jokia spauda nereklamavo jo naujųjų apatinių, laikydama juos pornografija. Todėl 1946 m. jis perkėlė savo įmonę į Holivudą, Kalifornijoje, kur pagaliau jį pasiekė sėkmė! 1947 m. Mellingeris pristatė pirmąją ,,push up‘‘ liemenėlę ir jo ilgai lauktą juodų apatinių kolekciją. Po to Frederikas išvyko į Prancūziją, ten jis pamatė pirmuosius maudymosi kostiumėlius. Grįžęs iš Prancūzijos 1951 metais Frederikas sukūrė pirmąjį „Push-up“ maudymosi kostiumėlį.
Prasidėjus 1968 metams, su kitokia filosofija ir požiūriu į gyvenimą atėjusios feministės pradėjo karą LIEMENĖLĖMS. Joms šis apatinis rūbas simbolizavo moters nelaisvę, suvaržymą. Liemenėles imta deginti. Feministės sakėsi, kad: „Liemenėlė yra absurdiškas išradimas, ir jeigu jūs į ją „įsikinkysite“, tuomet pasmerksite save dar vienai represijai…“.
,,Gaila, jog tokios stiprios bangos nebuvo korsetų laikais, tikrai dauguma moterų būtų apsidžiaugusios“.
Taip viskam nurimus 1977 metai slinko link funkcionalumo, mados, kokybės ir svarbiausia patogumo. Moterys pradėjo vis dažniau sportuoti. Verslo atstovai ėmė dairytis sportinių liemenėlių išradėjų. Lise Lindhal buvo pirmoji kuri išrado – universalią sportinę liemenėlę, skirtą suveržti krūtinę.
Na, o kas buvo vėliau mes pačios žinome. Šiandien turime neaprėpiamai didelį liemenėlių pasirinkimą. Asortimentas toks didelis, kad didžioji industrija mus dažnai suklaidina ir pačios nebežinome koks modelis mums yra tinkamas. Nors nuo liemenėlės kuri atsirado Mino civilizacijos laikotarpiu iki tai ką turime dabar praėjo beveik 5000 metų, maža krūtinė vis dar talpinama į per didelės apimties liemenėles, didesnės formos į ,,push- up‘‘ modelius kurie yra visiškai netinkami tokiai krūtinei. Šios klaidos sukelia diskomfortą ir nepasitikėjimą.
Todėl noriu tave pakviesti kartu su manimi leistis į atradimų kelionę, kurioje šia tema kalbėsime garsiai. Šiame tinklaraštyje aukščiausia mada yra moters unikalumas.
O dabar, esu nepaprastai dėkinga, kad užsukai į mano puslapį.
Iki kito susitikimo, tavo Jovita. ♡
Steinberg Femininity